Kraina świdermajerów. Jaka była, jaka jest? Andrzej Rukowicz i jego Goście.

Kraina świdermajerów. Jaka była, jaka jest? Andrzej Rukowicz i jego Goście.

Spotkanie jest połączone z otwarciem wystawy rysunków Kazimierza J. Nowaka.

21.05, godz. 18.00.
Miejsce: Wawerska Strefa Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1A.
Organizator: Wawerskie Centrum Kultury

rys. Kazimierz J. Nowak

Podczas spotkania jego uczestnicy przypomną początki zabudowy drewnianej w stylu nadświdrzańskim w XIX w. i postać Michała Elwiro Andriollego. Przypomniane zostaną także pierwsze badania i dokumentowanie obiektów, jakie były prowadzone w latach 90. XX w. W tym kontekście nie może zabraknąć analizy przyczyn zjawiska dewastacji i niszczenia drewnianych willi. Rozmówcy postarają się określić zakres strat jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich dekad.
Podczas spotkania przypomniane zostaną pierwsze działania promocyjne dot. tzw. świdermajerów. Goście porozmawiają o niełatwym procesie doceniania tej architektury, o jej rosnącej popularności i roli m.in. Festiwalu Świdermajer w tym procesie.

Do rozmowy Andrzej Rukowicz zaprosił między innymi: Lidię Dańko, Jerzego S. Majewskiego,
Kazimierza J. Nowaka, Sebastiana Rakowskiego i Jerzego Szałygina.


Andrzej Rukowicz – architekt wnętrz, animator kultury, propagator ochrony dziedzictwa kulturowego. Ukończył wydział architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Realizował zlecenia z zakresu architektury wnętrz, wystawiennictwa, informacji wizualnej, grafiki użytkowej. Był twórcą pokazów ubioru autorskiego w m.in. w Warszawie, Budapeszcie, Pradze.
Był m.in. Przewodniczącym Rady SPAP ,,Wzór,, w Warszawie, członkiem ZPAP, członkiem Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, Strażnikiem Ochrony Przyrody.
W roku 1991 rozpoczął działalność gospodarczą (I&A. Rukowicz Studio), w ramach której projektował m.in. informację wizualną dla Orbis Travel, AGKlinik, druki dla Centrum Informacji Europejskiej, ekspozycję firmy Kieser na Międzynarodowych Targach Fotograficznych, wystawę ,,Polski Plakat Turystyczny”, w ramach XIV Biennale Plakatu.
W 2001 roku ogłosił projekt ,,Ochrona Dziedzictwa Architektury Drewnianej Linii Otwockiej,, w ramach, którego zrealizowano m.in. wystawę w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy, przejazd pociągu parowego na trasie Warszawa-Otwock. Współorganizował akcje społeczne w obronie wiat kolejowych linii otwockiej, zakończoną wpisaniem do rejestru zabytków, oraz akcję ratowania Willi Pod Kogutkiem w Warszawie Radości. Prelegent Europejskich Dni Dziedzictwa w 2004 roku (dot. życia i działalności Andriollego).
Jest autorem zapoczątkowanego w 2012 roku projektu Dotknięcie linii, w ramach którego zostało zrealizowanych wiele wydarzeń np. Fabryka Zdarzeń w Międzylesiu (m.in. popularyzacja postaci i działalności K. Szpotańskiego, zwiedzanie hal pofabrycznych, wystawa fotografii archiwalnych, koncerty).
Był inicjatorem powstania i współscenarzystą filmu dokumentalnego ,,Dziecko jego życia,, (o Kazimierzu Szpotańskim).
Organizator sześciu edycji rajdu rowerowego,, Śladami ciuchci,, historyczną trasą odcinka Wawer-Karczew. Autor projektu ,,Gan Eden-Raj? Sanatorium im. W. Medema w Miedzeszynie. Współautor projektu 140 lat Kolei Nadwislańskiej. Pomysłodawca i współorganizator ,,Majówki u Antosia,, autor projektu ,,Świdermajery-dziedzictwo kulturowe Linii Otwockiej.

Lidia Głażewska Dańko. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od lat zaangażowana w upowszechnianie kultury i wiedzy o historii miejsca na terenie linii otwockiej, współorganizatorka wielu inicjatyw społecznych. Od kilkudziesięciu lat fotografuje lokalną architekturę. Projektuje książki, druki ulotne i wystawy, m.in. te związane z Dzielnicą Wawer, Józefowem i Otwockiem.
Od 2018 roku realizuje projekt „Subiektywna podróż po linii otwockiej” – opracowuje historie domów na linii otwockiej i związanych z nimi ludzi, które, ilustrowane fotografiami i archiwaliami, zamieszcza na stronie internetowej domynalinii.wordpress.com.
Od 2020 roku uczestniczy w projekcie tłumaczenia i opracowania Sefer Falenic – Księgi Falenicy.We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie organizuje i prowadzi wycieczki pt. „Odkrywamy historię – mieszkańcy, architektura”.

Jerzy S. Majewski, historyk sztuki, krytyk współczesnej architektury, varsavianista, dziennikarz. Pisze o dziejach Warszawy, jej zabytkach, architekturze i ludziach. Obecnie związany z miesięcznikiem „Stolica”  Przez ponad ćwierć wieku od roku 1993 do 2015 r. na łamach „Gazety Stołecznej” publikował cykl „Warszawa Nieodbudowana”. Kilkaset artykułów z tego cyklu zostało zebranych w sześciu tomach wydań książkowych. Jest też współautorem serii warszawskich „Spacerowników” oraz kilkudziesięciu różnych książek poświęconych głownie tematyce warszawskiej.
Od wielu lat współpracuje z miesięcznikiem Architektura-Murator” pisząc recenzje architektoniczne. Prowadzi własny blog „miastarytm.pl” poświęcony dziejom Warszawy, architekturze oraz sztuce. W latach 2019-2021 współpracował z telewizją Canal+ pisząc scenariusze i  opowiadając przed kamerą o polskich miastach w serialu dokumentalnym „Miasta Rytm”.

Kazimierz  J. Nowak – architekt, ilustrator. Pracował w latach 1979 -1989 na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej  w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby oraz w Zakładzie  Historii Architektury Współczesnej. W latach 1985-2001 współpracował z dziennikiem, ,Życie Warszawy,, ilustrując  znane felietony redaktora  Jerzego Kasprzyckiego pt.. Pożegnania warszawskie.. W roku 1989 założył w Warszawie Pracownię Architektoniczną KN Design Studio, którą w 2002 r. przekształcono w studio KN . W 1994 r. otrzymał status Freischaffender  Architekt w Architektenkammer  Berlin. Realizował projekty architektoniczne w Polsce, USA, Libii, Ukrainie i w Niemczech m.in. współpraca przy koncepcji plastycznej pierwszego odcinka I linii metra w Warszawie, budynki mieszkalne w Niemczech.  Aktualnie prowadzi biuro architektoniczne w Berlinie i Warszawie. Ilustruje książki (,,Żydzi Warszawy”, ,,Warszawa sprzed lat”, “Literacki MELANŻ z Pragi”) kalendarze (2016 r. z okazji 150. Gminy Wawer,  2020 r. Świdermajer  i  2021 r. Ostańce modernizmu na terenie dzielnicy Wawer) i inne druki.
Mieszkaniec Dzielnicy Wawer.

Sebastian Rakowski – historyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka, badacz historii Otwocka. Autor szeregu publikacji dotyczących dziejów miasta i linii otwockiej. W swoich badaniach szczególnie dużo uwagi poświęca dziejom Żydów. Był dyrektorem Otwockiego Centrum Kultury i wieloletnim kierownikiem Muzeum Ziemi Otwockiej. Obecnie kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Stacji Muzeum. Współinicjator i organizator Festiwalu Świdermajer.

Jerzy Szałygin – ur. 1962, absolwent etnografii UW, 1987, konserwator zabytków, od początku pracy zawodowej związany z ochroną zabytków w Polsce. Wieloletni wykładowca akademicki studiów dziennych i podyplomowych, działacz społecznych organizacji oraz fundacji zajmujących się ochroną zabytków w Polsce, wiceprezes ZG Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Uczestnik prac międzynarodowych komisji konserwatorskich ds. rewaloryzacji i konserwacji zabytków, koordynator i realizator ponad 50 projektów związanych z ochroną polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, propagator ochrony drewnianej architektury w Polsce i za granicą, otwockiego stylu budowania oraz osadnictwa na prawie holenderskim, autor pięciu książek oraz ponad dwustu opracowań i artykułów z dziedziny ochrony i popularyzacji zabytków.Comments are closed.