Piknik Rodzinny “Dzień na Letnisku”.

Piknik Rodzinny “Dzień na Letnisku”.

22.05, godz. 13.00-17.00.
Miejsce: Wawerskie Centrum Kultury Filia Radość, Radość, ul. Powojowa 2,
Organizator: Wawerskie Centrum Kultury

13.00  Koncert „Zaproszenie na wycieczkę” duetu Adam Tkaczyk (gitara i śpiew) i Anna Starowicz (skrzypce) 
Tytuł jest nawiązaniem do piosenki z tekstem Konstantego I. Gałczyńskiego i muzyką Adam Tkaczyka, pod takim samym tytułem. Jej słowa doskonale wpisują się w świdermajerowski klimat – od Anina po Otwock, w atmosferę gwarnych majówek w Radości, Falenicy czy radosnych wypadów wąskotorówką nad Świder. Zielona trawa, kwitnące bzy, wiklinowy koszyk z pysznościami, łono przyrody i wspólne śpiewanie! Repertuar DUETU Adam Tkaczyk / Anna Starowicz to piosenki z autorską muzyką do wierszy poetów: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Marka Kuszakiewicza, Włodzimierza Jasińskiego, Michała Glinki, umiejętnie dodane piosenki z repertuaru innych artystów z nurtu piosenki poetyckiej oraz sprawdzone polskie hity, piosenki okresu międzywojennego, piosenki o zabarwieniu kabaretowym itp. Mądre, ale też zabawne słowo podkreślone akompaniamentem gitary dominuje podczas koncertu, a ciepły dźwięk skrzypiec dodaje piosenkom wyjątkowego charakteru i nutki nostalgii. Występ okraszony jest odpowiednio dobranym słowem, delikatnym żartem i lekko poprowadzoną konferansjerką. Nie zabraknie więc okazji do wspólnego śpiewania – jak na udaną majówkę przystało!           

14.00 Wręczenie nagród w konkursie „Zwierzę w Świdermajerze” .
Konkurs zorganizowany przez Wawerskie Centrum Kultury. Ma on na celu pobudzenie wrażliwości i aktywności twórczej, promowanie talentów. Najważniejszym celem konkursu jest zwiększanie świadomości kulturowej “małej ojczyzny”, promowanie historycznego budownictwa charakterystycznego dla linii otwockiej i budowa postaw proekologicznych poprzez dostrzeganie współistnienia w miastach ludzi i zwierząt. Warunkiem udziału jest stworzenie obrazu, który przedstawi temat konkursu. Prace mogą oddawać nastrój i wrażenie, jak również próby realistycznego ujęcia. Jurorzy będą zwracać uwagę na ciekawe kompozycje, bogactwo barw i czytelnoś ć miejsc inspirujących autora. Mamy nadzieję, że te wskazówki będą impulsem do tworzenia ciekawych prac!

14.30 – Recital Michała Romanowskiego – Piosenki z lat 20 i 30”.
W programie największe przeboje 20-lecia międzywojennego oraz wczesnych lat powojennych. Usłyszymy utwory z repertuaru między innymi – Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Jana Kiepury czy Zbigniewa Kurtycza. Muzyczna uczta w rytmie tanga, foxtrota, slow foxa i walca.

Michał Romanowski – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych. W swoim repertuarze posiada liczne partie operowe oraz  wiele arii operetkowych, musicalowych.

15.30 Spotkanie z Agnieszką Kowalską, kuratorką wystawy „Letnisko. Linia Otwocka w latach 20. I 30.”
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie, gawęda o tradycji letniskowej w obyczajach i architekturze.

Agnieszka Kowalska – dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki, zajmuje się promocją i wydarzeniami specjalnymi w Kinokawiarni Stacja Falenica.. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, prowadziła serwis Warszawawarsaw.com. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!” i „Warszawa Warsaw” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka!”. Mieszkanka Falenicy. Obecnie pracuje nad kolejną wystawą i książką dla Domu Spotkań z Historią – tym razem o zieleni Warszawy.

16.00 Koncert  zespołu „Świdermajer Orkiestra”
Folk-rockowa grupa Świdermajer Orkiestra zaraża pozytywną energią i uśmiechem. Każdego. Bez wyjątku. Znakomite teksty – nie tylko członków zespołu, ale też takich mistrzów, jak Gałczyński – ilustruje muzyka, w której odnajdziemy elementy bluesa, reggae, rocka a także etno-folku. Dwie gitary, bas, bębny, zabierają słuchaczy w niebanalną podróż po Otwocku, zatopionym w okolicznych lasach i łąkach, nad szumiącym nurtem Świdra, pośród słynnej drewnianej architektury. To zanurzenie w lokalnym mikroświecie jest ważne, ale nie czyni twórczości grupy hermetyczną. Wręcz przeciwnie – przekaz ich piosenek pozostaje szalenie uniwersalny i ich wspólnym mianownikiem jest zachwyt oraz refleksja nad życiem. Eklektyczne brzmienie zespołu najlepiej prezentuje się podczas koncertów, na których pozytywna energia emanuje wprost ze sceny.  W swoim dorobku orkiestra ma występy przed takimi gwiazdami jak Mela Koteluk, Skubas Lao Che, czy Ewelina Flinta.

Obecny skład zespołu:
Marcin Michalczyk – gitara, śpiew
Radek Zagajewski– gitara,
Piotrek Kostrzewa – bas,
Bartek Sędek – perkusja
Muzycy współpracujący:
Maciek Łabudzki – perkusja, chórki
Tomek Garboliński – conga, przeszkadzajki
Marcin Kałuski – gitara
Maciek Czarnecki – saksofon

13.00-17.00 Warsztaty „Artystyczne motywy drewniane”
Warsztaty snycerskie dla każdego. Za pomocą wyrzynarek i pod fachowym okiem Jarosława Zawadzkiego z “Artystyczne elementy drewniane” każdy będzie mógł wyciąć w drewnie świdermajerowy wzór.

13.00–17.00 Warsztaty plastyczne i rzemieślnicze organizowane przez filie WCK:           
Świdermajer na papierze, pleksi, desce, tkaninie i kartonie.. W trakcie warsztatów uczestnicy będą się mogli – kreatywnie i plastycznie- zanurzyć w świat świdermajerowskiej ornamentyki. Wraz z instruktorami WCK stworzyć będzie można dekoracyjną deskę, zakładkę z odbitym linorytem .czy piękną torbę ozdobioną sitodrukiem. Ponadto namalujesz własny letniskowy obrazek lub zrobisz  piękną wycinankę dzieci. 

Wystawa plenerowa „Letnisko. Linia Otwocka w latach 20. i 30. XX wieku.
Malownicze świdermajery, sosnowe lasy, wydmy, rzeki oraz słynne przedwojenne uzdrowiska i pensjonaty. Jednym słowem: letnisko. W ramach wystawy plenerowej pod takim właśnie tytułem wspólnie z Agnieszką Kowalską przypominamy przedwojenną historię najpopularniejszych podwarszawskich miejscowości letniskowych dwudziestolecia międzywojennego na naszej linii otwockiej. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku w Domu Spotkań z Historią, towarzyszy jej subiektywny przewodnik „Letnisko”.

Wystawa plenerowa “Wawerskie Świdermajery” zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer – zdjęcia archiwalne architektury drewnianej linii otwockiej zaprezentowane zostaną na 8 planszach o wymiarach 100×70 cm. Na planszach zaprezentowane zostaną domy wybudowane w stylu świdermajer które znajdują się (lub znajdowały) na terenie Dzielnicy Wawer.

Plenerowa wystawa pokonkursowa „Zwierzę w Świdermajerze”. Wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny dla dzieci zorganizowany przez WCK

Atrakcje i animacje:
Leżaki wśród traw,
Malowanie buziek,
Zabawy animacyjne dla dzieci,
Szczudlarz z balonikami,
Stoisko z zabawkami retro,
Gra miejska-“Radośnie po Radości” przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer,
Mała gastronomia: lemoniada, lody, wata cukrowa.

Comments are closed.