Rowerem na finał – rajd śladami świdermajerów linii otwockiej.

Rowerem na finał – rajd śladami świdermajerów linii otwockiej.

29.05, godz. 12.00.
Miejsce: PKP Anin.
Organizator: Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Na piaszczystym Mazowszu wśród sosnowych lasów na warszawianki i warszawiaków uciekających przed tłoczną i gorącą stolicą czekały drewniane domy o lekkiej konstrukcji, z werandami i charakterystycznymi zdobieniami. Bolesław Prus pisał o nich: „Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości. Każdy z nich bawi oko piękną formą, sztukaterią, rzeźbieniami, tapicerskimi ozdobami albo żywą barwą”. Szacuje się, że przed II wojną światową na linii otwockiej było 500 świdermajerów. Ile z nich przetrwało do dziś?

Serdecznie zapraszamy na rajd rowerowy szlakiem świdermajerów. Poszukamy drewnianych domów, które do dziś przypominają o letniskowej historii linii otwockiej. Zobaczymy zarówno te najstarsze, jak i te, które powstały w czasach współczesnych i nawiązują do architektonicznych tradycji tych okolic.

W rajdzie można wziąć udział na dwa sposoby. Osobom, które chcą wyruszyć samodzielnie, udostępnimy mapkę i plik gpx. Można też wyruszyć razem z nami i wspólnie dotrzeć na finał Festiwalu Świdermajer.

Trasa liczy około 40 kilometrów, rozpoczyna się na stacji PKP Anin, a kończy pod pensjonatem Abrama Gurewicza w Otwocku. Jej pokonanie wraz z oglądaniem świdermajerów zajmie około 4 godziny. Do zobaczenia na linii!

Rajd jest częścią Festiwalu Świdermajer.

Kontakt: konkurs@wielkiehistorie.pl

Comments are closed.