6. Festiwal Świdermajer – 2017
6. Festiwal Świdermajer, zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka odbył się w dniach 19-21 maja 2017 r. Tradycyjnie jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej i dziejów Otwocka, architektury nadświdrzańskiej świdermajer a także konsolidacja różnorodnych działań oraz animacja środowiska lokalnego.
Program Festiwalu obejmował blisko 60 wydarzeń i imprez zorganizowanych przez Partnerów Festiwalu – instytucje, organizacje pozarządowe oraz prywatnych pasjonatów i hobbystów. Atrakcje adresowane były zarówno dla dzieci i młodzieży jak i do osób dorosłych. Harmonogram opracowany został w taki sposób, aby umożliwić jak największej liczbie zainteresowanych udział we wszystkich wydarzeniach.
Podczas weekendu odbył się szereg imprez i wydarzeń o różnorodnym charakterze: kulturalnym (cztery wernisaże wystaw: fotograficznej, historycznej oraz rękodzieła; projekcja filmu, przedstawienie teatralne, spotkanie literackie); edukacyjnym i rekreacyjno-edukacyjnym: slajdowisko „Otwock Night Slaid” oraz „Historia Kolei Nadwiślańskiej”, liczne wycieczki i spacery tematyczne, piknik, plener fotograficzny, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, wycieczka autobusowa; warsztatowym: pirografia, snycerka i stolarstwo, ceramika, ręczne ozdabianie odzieży, twórcze wykorzystanie recyclingu, kaligrafia, jazda na rolkach, liczne warsztaty plastyczne i rękodzieła; integracyjnym i innym: wędrujące studio fotograficzne, harcerskie gry i zabawy. Odbyło się również 5 koncertów muzycznych (Holka, Pokey Blues, Trawnik, Warszawski Duet Sentymentalny i Świdermajer Orkiestra wraz z zaproszonymi gośćmi specjalnymi).
Wśród partnerów Festiwalu znalazły się między innymi: Otwockie Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Otwockiej, Amatorski Teatr Miejski im. S. Jaracza, Towarzystwo Przyjaciół Świdra, Zakątek Ceramiczny Gliniana Chatka, Jak to się robi Studio, Klub Batory, Szczep Drużyn Harcerskich NIE!, Grupa Ratownicza Musso 4×4, Qba Pub, PTTK oddział Otwock, Miejska Biblioteka Publiczna, Chodź nad Świder, Hopsasa, Roots-Vege i wiele innych. Organizatorów i Partnerów wspierali również wolontariusze.
Wydarzenia odbywały się w różnych miejscach na terenie całego miasta. Finał imprezy odbył się na terenie dawnej willi inżyniera Sierkowskiego, obecnie Urząd Miasta. Podczas finału mieszkańcy mogli oglądać wystawy plenerowe, skorzystać z licznych i różnorodnych warsztatów, zakupić publikacje związane z historią miasta, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, spotkać się z zaproszonymi gośćmi, zrobić pamiątkową fotografię oraz wysłuchać koncertów. Festiwal tradycyjnie zakończył koncert zespołu Świdermajer Orkiestra, który zaprosił na występ gości specjalnych – Ewelinę Flintę i Bolesława Błaszczyka.
Składamy Państwu gorące podziękowania za obecność na festiwalu i liczny udział we wszystkich wydarzeniach. Dziękujemy za zainteresowanie oraz potrzebę poznawania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dziękujemy naszym partnerom, sponsorom, patronom honorowym oraz patronom medialnym.
Piękne podziękowania składamy naszym Wolontariuszom za okazane serce, niezawodność, ogromną pomoc w realizacji wydarzenia, energię i bezinteresowność.
6. Festiwal Świdermajer został sfinansowany przez Powiat Otwocki i Miasto Otwock a także ze środków Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i przez sponsorów, w tym osoby prywatne.