O Festiwalu

O Festiwalu

Festiwal Świdermajer jest cykliczną, coroczną imprezą poświęconą popularyzacji dziedzictwa kulturowego “linii otwockiej” i przede wszystkim świętem przedwojennej architektury drewnianej ”linii otwockiej” w tzw. stylu świdermajer. Wydarzenie od początku organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka.

fot. Jacek Grymuza

Wszystko zaczęło się w 2012r. od pomysłu kilku miłośników lokalnej historii, związanych z portalem www.swidermajer.info i Towarzystwem Przyjaciół Otwocka, którzy zapragnęli pokazać mieszkańcom Otwocka oraz turystom piękno i wartość budynków w stylu świdermajer. Tak narodził się pierwszy Festiwal – kilkudniowe wydarzenie złożone z mniejszych atrakcji: wykładów, wystaw, warsztatów i wycieczek plenerowych, które zakończyły się wielkim finałem na terenie największego budynku drewnianego w Polsce – Pensjonatu Gurewicza. Atrakcje dostępne były dla wszystkich, odbywały się bowiem w przestrzeni publicznej, a udział w nich był bezpłatny. Dodatkowo, każdy kto miał ochotę włączyć się w organizację Festiwalu – mógł to zrobić. Program okazał się znacznie bogatszy, niż pierwotnie zakładano, do organizatorów wydarzenia dołączyły bowiem lokalne firmy, stowarzyszenia i osoby prywatne, które zaproponowały uczestnikom jeszcze więcej atrakcji. Pierwszy Festiwal Świdermajer zakończył się sukcesem i nie było cienia wątpliwości, że w następnych latach realizowane będą  jego kolejne edycje.

fot. Katarzyna Pietuchowska

Festiwal Świdermajer na stałe zagościł więc w kalendarzu otwockich wydarzeń kulturalnych. Z każdym rokiem przyciągał coraz więcej uczestników i organizatorów. Impreza promująca i w pewien sposób ratująca przedwojenną architekturę „linii otwockiej” stała się projektem upowszechniającym wiedzę o historii i całym dziedzictwie kulturowym tego obszaru. Docenić także należy integracyjną funkcję Festiwalu. Wspólne działania zbliżają, a przywoływanie przedwojennej, bogatej i fascynującej przeszłości Otwocka i okolic sprawia, że współcześni mieszkańcy mogą mocniej utożsamiać się z miejscem, w którym przyszło im żyć.

Działania podejmowane w ramach kolejnych Festiwali przyniosły zauważalne zmiany w podejściu do budynków w stylu świdermajer zarówno wśród mieszkańców, jak i znawców architektury. Jeszcze kilka lat temu takie domy pogardliwie nazywano „pekinami” lub „slumsami”. Dziś powszechnie docenia się ich wartość i piękno. Drewniana architektura „linii otwockiej” coraz częściej staje się przedmiotem badań naukowych, celem wycieczek turystycznych czy też obiektem zainteresowania fotografów.

fot. Jerzy Żaczek

Dotychczasowe edycje Festiwalu Świdermajer odbywały się głównie na terenie Otwocka.  Sukces całego przedsięwzięcia zachęca jednak do rozszerzenia go o kolejne osiedla będące przed wojną znaną w całej Polsce linią uzdrowiskowo-letniskową: poczynając od Otwocka, a na Wawrze kończąc. Jak Towarzystwo Przyjaciół Otwocka, będące przecież niewielką lokalną organizacją, zamierza poradzić sobie z tak szeroko zakrojoną imprezą? Odpowiedzią może być niezmienna od lat, otwarta formuła realizacji Festiwalu. TPO zaprasza do współorganizacji każdego, kto chciałby w ramach Festiwalu przygotować coś od siebie. Mile widziane są instytucje, organizacje pozarządowe, firmy, czy wreszcie  prywatne osoby. Dzięki zaangażowaniu najróżniejszych podmiotów Festiwal może się poszczycić realizacją tak ciekawych atrakcji jak spływ kajakowy, wegańskie śniadanie w plenerze, czy warsztaty stolarskie. Jeśli dodać do tego liczne wycieczki historyczne, koncerty, wystawy, wykłady naukowe, degustacje oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych, okazuje się, że program jest naprawdę bogaty, a z każdą kolejną edycją może być tylko lepiej i bardziej interesująco. Co ważne, wszystkie atrakcje są bezpłatne dla uczestników i odbywają się w przestrzeni publicznej, dzięki czemu każdy może z nich skorzystać. Pamiętać też należy, że udział w organizacji Festiwalu jest doskonałą formą promocji własnej działalności, bowiem informacje o wszystkich zaangażowanych podmiotach znajdują się na plakatach i w materiałach reklamowych.

fot. Jerzy Żaczek

Towarzystwo Przyjaciół Otwocka zaprasza do udziału w tym wydarzeniu. Kogo? Wszystkich, niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania i zainteresowań. Tych, którzy pragną zorganizować coś dla innych i tych, którzy chcą, by zorganizowano coś dla nich. Głodnych wiedzy i spragnionych rozrywki. Miłośników starych drewnianych domów i tych, którzy nadal nazywają je „pekinami”. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie.