1. Festiwal Świdermajer – 2012
Program Festiwalu:
11 maja. Spływ kajakowy “Brzegami Andriollego”.
Było to wydarzenie otwierające 1.Festiwal Świdermajer. Uczestnicy dopłynęli do dawnych „Brzegów” Andriollego, gdzie przy ognisku wysłuchali historii związanych z tą ważną dla dziejów Otwocka postacią.
11 maja. Klub „Smok”. Spotkanie ze Zbigniewem Nosowskim i Sebastianem Rakowskim.
Zbigniew Nosowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich opowiadał o historii otwockich Żydów i swoim zaangażowaniu w upamiętnianie ich dziejów. Sebastian Rakowski zaprezentował w większości nieznane dotąd fotografie z otwockiego getta.
11 maja. Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie. Wystawa plenerowa poświęcona Świdermajerom.
Wystawa fotografii architektury letniskowej świdermajer autorstwa Joanny Jaworskiej zorganizowana w ramach Festiwalu Świdermajer
12 maja. Otwock. Plener fotograficzny.
Pomimo deszczu i chłodu liczna grupa pasjonatów fotografii i drewnianej architektury Otwocka wyruszyła na poszukiwania artystycznych kadrów. Opiekunem uczestników pleneru był Tomasz Kapusta z portalu Swidermajer.Info, który nie tylko prowadził uczestników szlakiem najciekawszych obiektów, ale również udzielał technicznych rad związanych z fotografowaniem obiektów i detali archirektonicznych.
12 maja. Muzeum Ziemi Otwockiej. Impreza plenerowa „Noc Muzeów”.
Kilkaset osób przybyło na organizowaną przez Muzeum Ziemi Otwockiej w ramach Festiwalu „Świdermajer” Noc Muzeów. Wśród wielu atrakcji, takich jak wystawy i koncerty znalazły się między innymi dwie wystawy przygotowane przez Towarzystwo Przyjaciół Otwocka: „Nazywam się Górewicz” oraz „Projekt Świdermajer”. Przez cały czas trwania Festiwalu obie były prezentowane w plenerze. Plansze wystawy „Projekt Świdermajer oglądać było można na ogrodzeniu Archiwum Państwowego m. st. Warszawy. Natomiast ekspozycję „Nazywam się Górewicz” można było oglądać na ogrodzeniu dawnego Pensjonatu Górewicza. Obie wystawy powstały dzięki wsparciu Powiatu Otwockiego.
13 maja. Otwock. Alleycat Świdermajer.
Tego dnia odbyła się rowerowa gra miejska. Kilkudziesięciu uczestników miało przed sobą szereg zadań. Aby je wykonać musieli odwiedzić wiele miejsc związanych z historią otwocka.
13 maja. Pensjonat Gurewicza. Warsztaty filmowe.
Mimo nie najlepszej pogody, warsztaty odbyły się zgodnie z zapowiedzią i choć nie uczestniczyło w niej zbyt dużo osób, to grupa, która wzięła w niej udział była bardzo zaangażowana. Każdy z uczestników pracował z kamerą, dokumentując największy i zarazem jeden z piękniejszych budynków w stylu świdermajer – Pensjonat Abrama Gurewicza. Zmontowany materiał filmowy będący wspólną pracą uczestników warsztatów został zaprezentowany podczas finału Festiwalu Świdermajer.
14 maja. Biuro Galeria. Wykład Tomasza Kapusty i Kamili Szejnoch.
Przy wypełnionej po brzegi sali Biura Galerii Tomasz Kapusta wygłosił wykład zatytułowany „Historia i dzień dzisiejszy świdermajera”, zaś Kamila Szejnoch przedstawiła prezentację zatytułowaną “Park Świdermajer. Jak połączyć świdermajer i plac zabaw dla dzieci?”
15 maja. Klub Batory” Warsztaty wycinanki kołbielskiej + styl świdermajer.
Warsztaty zorganizowane zostały przez Klub Batory w ramach Festiwalu Świdermajer. Uczestnicy nie tylko uczyli się tej tradycyjnej sztuki ludowej, ale również próbowali połączyć wzornictwo wycinanki kołbielskiej z zworami detali architektonicznych stylu świdermajer.
16 maja. PTTK. Wykład Łukasza Maurycego Stanaszka.
Dr Łukasz Maurycy Stanaszek, otwocczanin, archeolog i antropolog, pracownik Muzeum Archeologicznego w Warszawie wygłosił w ramach Festiwalu wykład poświęcony zapomnianemu regionowi etnograficznemu – Łużycowi oraz jego związkom ze stylem architektury nadświdrzańskiej.
17 maja. Biblioteka Pedagogiczna w Otwocku. Promocja książki Dzieje Otwocka Uzdrowiska.
Towarzystwo Przyjaciół Otwocka opublikowało II wydanie pracy dra medycyny Witolda Trybowskiego. „Dzieje Otwocka Uzdrowiska, pomimo, że napisane ponad czterdzieści lat temu do dnia dzisiejszego pozostają najważniejszą pracą poświęconą przedwojennemu uzdrowiskowemu Otwockowi. Wydanie najnowsze, w odróżnieniu od poprzedniego, nie jest jedynie wyborem, lecz pełnym wydaniem rozprawy doktorskiej Witolda Trybowskiego.
17 maja. Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Architektura mojego regionu”
Konkurs został zorganizowany przez PMDK a jego finał odbył się w ramach Festiwalu Świdermajer”.
15-18 maja. Muzeum Ziemi Otwockiej. Warsztaty „Świdermajer”. Warsztaty zorganizowane przez Muzeum w ramach Festiwalu przeznaczone były dla młodzieży szkolnej. Uczestnicy odtwarzali z papieru dobrze znane zdobienia otwockich domów budowanych w stylu świdermajer.
19 maja. Otwock. Inauguracja szlaku turystyczego. Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze przygotowało „Otwocki szlak historyczny”, którego uroczyste otwarcie odbyło się w ramach Festiwalu Świdermajer. Licznie zebrani goście oraz przedstawiciele władz samorządowych przeszli fragmentami szlaku, który prowadzi po najciekawszych miejscach związanych z historią miasta. Tę pierwszą wycieczkę poprowadził Prezes otwockiego oddziału PTTK Paweł Ajdacki.
19 maja. Budynek dworca kolejowego w Otwocku. Wiosenne Święto Poezji. IX Turniej Jednego Wiersza. W gościnnych progach otwockiego dworca kolejowego odbyło się kolejne spotkanie poetów nie tylko z Otwocka. Kilkudziesięciu uczestników wydarzenia przybyło z całego Mazowsza i nie tylko. Do turnieju Jednego Wiersza zgłosiło się ponad dwudziestu poetów. W ramach spotkania odbył się okolicznościowy koncert.
20 maja. Teren dawnego Pensjonatu Gurewicza. Finał Festiwalu Świdermajer. Kilkaset osób przybyło na finał Festiwalu nie tylko z Otwocka, ale również z miejscowości położonych na całej „linii otwockiej”. Wśród gości było wielu znanych historyków sztuki i architektury. W ramach finału miały miejsce m. in.:
1. Pokaz sztuki stolarskiej i snycerskiej.
2. Konkurs snycerski dla chętnych.
3. Konkursy i warsztaty dla dzieci i rodziców.
4. Prezentacja samochodów marek Alfa Romeo, Fiat i Subaru ze specjalnymi emblematami festiwalu
5. Zwiedzanie budynku z zewnątrz z udziałem przewodnika
6. Prezentacja wystaw poświęconych historii Otwocka.
7. Prezentacja wystaw poświęconych świdermajerowi.
8. Pokaz form filmowych zrealizowanych podczas warsztatów filmowych
9. Finał Powiatowego Konkursu Plastycznego “Łowcy Świdermajerów”.
10. Prezentacja przygotowanej na 100 lecie TPO publikacji Przemka Bogusza zatytułowanej „100 lat Towarzystwa Przyjaciół Otwocka”
oraz koncerty:
– TerenNovy.kids
– grupy Embassy Of Joy
– Pieśni żydowskie w wykonaniu studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie