“Architektura Świdermajer” – wystawa prac wykonanych przez młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Otwock.

“Architektura Świdermajer” – wystawa prac wykonanych przez młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Otwock.

Ogrodzenie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku, ul. Poniatowskiego 10.
Wystawa zainstalowana od strony ul. Poniatowskiego.

rys. Emilia Pilarska

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku od 20 lat jest organizatorami Konkursu Plastycznego „Architektura mojego regionu”, który zachęcenia młodzież z całej Polski do pogłębienia wiedzy na temat unikatowej architektury drewnianej „świdermajer” oraz o jej twórcy, artyście M.E. Andriollim.
Na tej wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście pokonkursowy prac wykonanych przez uczestników zajęć pracowni plastycznych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku prowadzonych przez Martę Sygę i Monkikę Grajdę –Widulińską.

„Obserwując dzieci, które w czasie wolnym chętnie rysowały, malowały i szkicowały różne budynki mieszkalne, postanowiłam ukierunkować ich zainteresowania. Widząc, jak w szybkim tempie zmienia się rzeczywistość w okolicy mojego miejsca zamieszkania, jak znikają unikatowe, drewniane wille niegdyś charakterystyczne dla krajobrazu naszej małej ojczyzny, postanowiłam zachęcić młodzież do zainteresowania się historią starego budownictwa, albowiem dawna architektura jest świadkiem naszej kultury i historii. Zależało mi na realizacji mojego projektu, tym bardziej że każdego roku kilka starych domów ulega pożarom i bezpowrotnie znika z naszej okolicy. Tym cenniejsze staje się utrwalenie tego, co jeszcze się zachowało. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy w Unii Europejskiej, powinniśmy pamiętać o swojej tożsamości narodowej. Uważam za ważne, aby wyjątkowe, unikatowe w skali całej Polski budownictwo stylu nadwiślańskiego, tzw. linii otwockiej, określane też mianem „świdermajer”, było dumą młodego pokolenia”.
(fragment opisu projektu Marty Sygi. „Świdermajer – Architektura mojego regionu”)

Comments are closed.