“Fotoplastikon Pasma Otwockiego” – spotkanie autorskie z Pawłem Ajdackim i Adamem Ciećwierzem.

“Fotoplastikon Pasma Otwockiego” – spotkanie autorskie z Pawłem Ajdackim i Adamem Ciećwierzem.

27.05, godz. 18.30-20.00.
Miejsce: Kulturoteka w Falenicy, ul. Walcownicza 4/6.
Organizator: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy

Spotkanie autorskie z Pawłem Ajdackim i Adamem Ciećwierzem, autorami książki “Fotoplastikon Pasma Otwockiego”.

Książka to kontynuacja “Fotoplastikonu Otwockiego”, który podobnie jak on składa się z fotografii.  W odróżnieniu od pierwowzoru, który skupiał się przede wszystkim na Otwocku, “Fotoplastikon Pasma Otwockiego” zawiera archiwalne zdjęcia takich osiedli jak: Wawer, Anin, Marysin Wawerski, Międzylesie, Zerzeń, Borków, Falenica, Miedzeszyn, Aleksandrów, Stara Miłosna, Radość. 
Wykorzystane zdjęcia pochodzą ze zbiorów zarówno autorów publikacji jak również z archiwów państwowych i prywatnych. 

Paweł Ajdacki– krajoznawca, regionalista, animator kultury, nauczyciel akademicki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Wiceprezes Stowarzyszenia „Puszcza Mazowiecka”. Przewodniczący Komisji Gospodarki, Zasobu i Środowiska Rady Powiatu w Otwocku. Szczególnym zainteresowaniem darzy region mazowiecki, kulturę materialną i budownictwo dworskie, tradycje powstań narodowych oraz pamiątki Wielkiej Wojny. Autor i współautor artykułów i publikacji książkowych o tematyce ogólnopolskiej i regionalnej, m.in.: Otwock i okolice”, „Miejsca pamięci narodowej Otwocka i okolic”, „Garwolin i okolice ”, „Spacerownik otwocki. ”, „Polska niezwykła XXL”, rocznik krajoznawczy „Polesie, Łurzyce i okolice ”, „Szlakiem Wielkiej Wojny na Mazowszu ”, „Pałace, dwory i folwarki ziemi garwolińskiej”. Konsultant, recenzent i autor opisów do map turystycznych regionu warszawskiego m.in.: „Okolice Warszawy. Wschód”, „Okolice Warszawy. Zachód”, „Powiat otwocki”. Pomysłodawca, inicjator i uczestnik wielu przedsięwzięć o charakterze krajoznawczo-historycznym i naukowym na Mazowszu (inwentaryzacje, konferencje naukowe, wytyczanie i znakowanie szlaków turystycznych, zespoły programowe i zadaniowe). Inicjator renowacji mogiły powstańców 1863 r. w Emowie i powstańczego krzyża w Rudce. Za działalność turystyczno-krajoznawczą odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi RP.

Adam Ciećwierz– regionalista i kulturoznawca, varsavianista, magister Nauk Politycznych zajmujący się dziejami samorządów, instytucji i społeczności lokalnych. Absolwent studiów varsavianistycznych IH Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów z zakresu historii sztuki i kultury wizualnej IS Polskiej Akademii Nauk. Wiceprezes Fundacji Działań Lokalnych „Pobliże”. Autor wielu publikacji z obszaru historii i spuścizny kultury materialnej Warszawy i okolic oraz rzeki Wisły, w tym m.in. książek pt. „150 lat Gminy Wawer”, „Wesoła. Przyroda-dziedzictwo-współczesność”, przewodnika krajoznawczego „Podwarszawskie Urzecze” oraz licznych artykułów prasowych. Redaktor rocznika PTTK „Polesie, Łurzyce i okolice”. Twórca obszernych zbiorów varsavianistycznych. Pomysłodawca i współtwórca wielu wystaw i wydarzeń kulturalnych, promujących dzieje i dziedzictwo m. st. Warszawy i okolic.

Comments are closed.